Figúrka luskáčika je pre mnohých nepostrádateľná bytová dekorácia. Drevený luskáčik je skvelá vianočná ozdoba, ale nie je to hračka pre deti. Zberatelia ho tiež obľubujú, no je to aj skvelý darček na Vianoce.
Drevené figúrky Luskáčika ponúkame v rozličných veľkostiach a vizuálnych kombináciach, aby si každý prišiel na svojho luskáčika, ktorý je mu najviac sympatický. Skvelé ceny a najlepšia kvalita zabezpečia Váš pohodlný nákup u nás. Stačí sa pozrieť na ponuku nižšie.
Figúrka drevená krušnohorského luskáčika na orechy
Krušnohorský Luskáčik Kráľ vianočné dekorácie
Drevená vianočná figúrka krušnohorského luskáčika na orechy
vianočná ozdoba krušnohorského luskáčika na orechy
Vianočný Luskáčik ako dekorácia na vianoce
Drevená figúrka vojačik Luskáčik | Vianočné dekorácie
zmenšená napodobenina krušnohorského luskáčika na orechy
Vianočná dekorácia Drevený krušnohorský luskáčik na orechy
zmenšená napodobenina krušnohorského luskáčika na orechy
zmenšená napodobenina krušnohorského luskáčika na orechy
maľovaná vianočná ozdoba ako drevený krušnohorský luskáčik na orechy
Vianočné dekorácie | Drevené figúrky na Vianoce
Vianočná figúrka Luskáčik s výškou 30 cm
Vianočné dekorácie | Drevené dekorácie na Vianoce
Je ozdobná figúrka, ktorá sa najčastejšie vyrába tak, aby pripomínali vojačika. V nemeckej tradícii predstavuje symbol šťastia, ktorý odstrašuje zlých duchov.
História
Aj keď sú takmer všetky luskáčikovia z doby pred prvou polovicou 20. storočia funkčné, značná časť moderných luskáčikov je predovšetkým dekoratívna a nedokáže lúskať orechy. Luskáčikovia sú tiež súčasťou nemeckého folklóru a slúžia ako ochrancovia domu.
Luskáčikovia pochádzajú z Nemecka z konca 17. storočia, najmä z oblasti Krušných hôr. Jeden príbeh o pôvode pripisuje vytvorenie prvej bábiky s luskáčikom remeselníkovi zo Seiffenu. Často sa dostávali ako darčeky a v určitom okamihu sa začali spájať s vianočným obdobím. Popularitu zaznamenali okolo 19. storočia a rozšírili sa do blízkych európskych krajín. S rastom dopytu sa v továrňach začala masovo vyrábať aj bábika s luskáčikmi. Friedrich Wilhelm Füchtner (1844–1923), ktorý je v Nemecku bežne známy ako „otec luskáčika“, zahájil v roku 1872 vo svojej dielni v saskom Seiffene prvú masovú výrobu dizajnu (pomocou sústruhu).
Ozdobné bábiky luskáčikovia sa začali popularizovať mimo Európy po druhej svetovej vojne, keď početní americkí vojaci dislokovaní v Nemecku prišli domov do USA s nemeckými luskáčikmi ako suvenírmi. Ďalšiu popularizáciu priniesol film Luskáčik Petra Iljiča Čajkovského, baletná adaptácia príbehu E. T. A. Hoffmanna Luskáčik a kráľ myši, v ktorom bol uvedený luskáčik ako vojak. Balet, ktorý sa do Ameriky dostal v polovici 20. storočia, sa stal obľúbenou sviatočnou tradíciou v celých Spojených štátoch a pomohol urobiť z luskáčikov bábiky vianočnú výzdobu a sezónnu ikonu v západnej kultúre.
Podľa nemeckého folklóru figúrky luskáčikov prinesú rodine šťastie a chránia váš domov. Luskáčik údajne predstavuje moc a silu a slúži ako “strážny pes”, ktorý stráži vašu rodinu pred nebezpečenstvom. Luskáčik vycerí zuby na zlých duchov a slúži ako posol šťastia a dobrej vôle.